Psychoterapia
Psychoterapia to proces spotkania ze Sobą w obecności Drugiego Człowieka.
Kiedy siadam naprzeciwko Ciebie – Klientko, Kliencie – czuję, patrzę, słucham. Nazywam to, czego doświadczam. Zbieram w całość różne doznania, myśli i odczucia i dzielę się swoimi. Ze spotkania na spotkanie, powolutku, krok po kroku, uczymy się siebie nawzajem, tworzymy wspólny język, wspólne doświadczenia – czasem odkrywcze i uwalniające, czasem trudne i przytłaczające.
Czasem dzielę włos na czworo, by wydobyć najdelikatniejsze emocje, odczucia, niewidoczne na pierwszy rzut oka przekonania, by dać im przestrzeń i uwagę, by uszanować i przyjąć, współodczuwać i uprawomocnić. Czasem zbieram w pęk dziesiątki różnych wątków, które dopiero w całości pokazują wyraźną barwę, kształt danego zagadnienia, by zrozumieć i nadać mu znaczenie.
I tak idziemy razem, przez każdą minutę spotkania, godzinę sesji, miesiąc, rok -aż do momentu, w którym poczujesz, że już mnie nie potrzebujesz, że już nie patrzysz na mnie, by nadać znaczenie swojemu doświadczeniu, by podjąć decyzję, bo sam / sama znasz odpowiedzi na swoje pytania. To jest sygnał do pożegnania, to informacja, że cel został osiągnięty.
Terapia Gestalt
W Terapii Gestalt Podmiotowość i Relacja są najważniejsze.
Witam Cię jako Klienta z ciekawością i szacunkiem wobec Twoich sposobów radzenia sobie z codziennością.
Zachęcam Cię do rozpoznania i nazywania Tu i Teraz doznań, odczuć, emocji, spostrzeżeń, dążeń, motywacji, nadawanych znaczeń i przekonań.
Zachęcam do współtworzenia doświadczeń, które pozwalają zamknąć stare sprawy lub otwierać nowe perspektywy, nadawać nowe znaczenia. Rezygnuję z diagnoz i etykietek, nie narzucam celu, współtworzę razem z Tobą niepowtarzalny proces zmiany, której Ty nadajesz kierunek.
Terapia EMDR
Gdy w tej wspólnej wyprawie dotykamy wyjątkowo przeciążających lub traumatycznych doświadczeń, proponuję Terapię EMDR.
To naukowo zbadana metoda terapeutycznej pracy z traumą uruchamiająca naturalne neurologiczne mechanizmy przetwarzania trudnych wspomnień.
Pomaga ona wyciszyć przeciążające emocje związane ze wspomnieniem oraz przekształcić stare ograniczające przekonania w pozytywny sposób myślenia o sobie.
Najczęściej zadawane pytania
Czym jest konsultacja psychoterapeutyczna?
To pierwsze spotkanie, na którym ustalamy cel psychoterapii, rozmawiamy o motywacji do rozpoczęcia pracy, ustalamy warunki umowy. Poznajemy siebie nawzajem, stawiamy pytania, rozwiewamy wątpliwości.
Przyjście na konsultację nie zobowiązuje do rozpoczęcia procesu. Cena konsultacji jest taka sama, jak cena sesji terapeutycznej.
Ile trwa terapia?
Czas trwania terapii uzależniony jest od potrzeb i celów klienta. Może trwać od kilku miesięcy (terapia krótkoterminowa) do kilku lat (proces długoterminowy). Ważne jest, by co jakiś czas w sprawdzać, co w procesie już zostało osiągnięte, czy pojawiły się nowe cele.
Kiedy kończy się terapia?
Decyzję o zakończeniu procesu terapetycznego podejmujemy wspólnie umawiając się na 2-3 spotkania podsumowujące proces. Ważne jest nazwanie, co się w procesie wydarzyło, czego nie udało się osiągnąć. Ważne jest również pożegnanie.
Jaka jest różnca między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą?
Psycholog ukończył 5 letnie studia magisterskie z dziedziny psychologii. Przyswoił wiedzę na temat rozwoju człowieka w aspektach poznawczym, emocjonalnym, intelektualnym i relacyjnym oraz możliwych zaburzeniach w tym zakresie. Zdobył wiedzę na temat diagnozowania i testowania poszczególnych aspektów życia człowieka. Nauczył się podstawowych narzędzi wsparcia emocjonalnego i rozpoznawania w jakim obszarze człowiek potrzebuje pomocy.
Psychoterapeuta kończąc 5 letnie studia magisterskie z obszaru nauk humanistycznych/medycznych ukończył dodatkowo 4 letnie całościowe szkolenie psychoterapeutyczne uwzględniające konkretny paradygmat rozumienia człowieka (poznawczo behawioralny, psychodynamiczny lub humanistyczno doświadczeniowy) wraz wiedzą o psychopatologii i z narzędziami umożliwiającymi prowadzenie psychoterapii. Przeszedł własną psychoterapię oraz praktykę kliniczną w placówce zdrowia psychicznego.
Psychiatra jest lekarzem po 6 letnich studiach medycznych i specjalizacji z zakresu psychiatrii. Ma uprawnienia do przepisywania leków, specjalizuje się w farmakoterapii stabilizującej nastrój, regulującej objawy wytwórcze poszczególnych chorób psychicznych. Może, ale nie musi być przeszkolony w zakresie psychoterapii.
Czym jest superwizja?
To praktyka regularnego konsultowania pracy psychoterapeutycznej z bardziej doświadczonym i przeszkolonym w tym zakresie terapeutą- superwizorem, która gwarantuje bezpieczeństwo procesu terapeutycznego.